Klassiskt möter nytt när Carlsberg teamar upp med konstnären Emilia Ilke för att sätta fokus på sin uppdaterade förpackningsdesign.
Carlsberg har designat ölupplevelser sedan 1847 – och nu görs det igen. Denna gång med ett unikt konstverk skapat av den svenska konstnären Emilia Ilke. Postern, “The Sleek Can”, ringar in vad den nya burken och dess lansering handlar om: att uppleva en klassisk smak i ny form.
– Carlsberg har alltid handlat om mer än bara öl. Vi är en del av kulturen, med ett arv som sträcker sig långt utanför bryggeriets väggar. Med vår nya burk vill vi förena det klassiska med det samtida, säger Louise Eckerbom, Senior Brand Manager på Carlsberg.
Den nya burken kom ut i butik i april. Dess uppdaterade färgpalett, slimmade form och mer sofistikerade känsla blev startpunkten för den kreativa processen. Slutresultatet? En poster där Emilia Ilkes distinkta formspråk möter Carlsbergs uppdaterade uttryck.
– Jag älskar att utmanas i mitt måleri, vara nyfiken och ständigt tänka nytt, så jag och Carlsberg kändes som en perfekt match, säger Emilia Ilke.
Konstverket släpps i maj och skickas i nuläget endast ut till utvalda profiler.
Arbetsgrupp
People People People
Social Media Manager: Philippa Lokko
Copywriter: Fanny Juhlin
Head of Social Media: Yrla Lockner
Photographer: Anders Liljegren Content Creator: Anton Sällberg
PR: Alva Starlander
Kund
Carlsberg Sverige
Sr Brand Manager: Louise Eckerbom